Leden 2014

Šablona na zaměření schodů.

27. ledna 2014 v 19:50 | Habilis

Jak jednoduše zaměřit schody?

Jistě jste se už setkali s požadavkem na renovaci či výrobu schodů, ať už jde o schody pravidelné, nepravidelné či točité. Je známo, že většinou je třeba přesně zaměřit každý schod, hlavně, jedná-li se o obklad schodů betonových. Řada truhlářů s vidinou složitého zaměřování zakázku odmítá.

To je ale škoda, na trhu je totiž cenově dostupný a jednoduchý zaměřovací přípravek.

Přípravek je tvořen šesti rameny z tenké a pružné ocelové pásoviny různých délek (2 x 60 cm, 2 x 80 cm, 2 x 100 cm)


Ramena jsou prakticky na jedné straně tvarované do špičky a středová část je vybrána pro jednoduché posouvání.

Všechna ramena jsou spojena středovou základnou ze dvou dílů a spodní základna ve tvaru ,,L,, má ještě okraj v úhlu 90° pro čelní doraz.

Základna je spojena středovým utahovacím šroubem pro snadnou fixaci ramen.

Práce s přípravkem je opravdu jednoduchá. Povolený přípravek se umístí na betonový schod čelním dorazem. Povolená ramena roztáhneme podle potřeby ostrými špičkami do důležitých rohů a zafixujeme tím, že dotáhneme středovou matku. Poté přeneseme přípravek - body na připravené přířezy nebo na šablonu.


Pokud se Vám takový přípravek hodí, najdete ho na:

Znáte tento přípravek nebo znáte něco jiného? Dejte nám a ostatním vědět.

Ekonomická řešení nástrojového vybavení dřevozpracujících provozů

26. ledna 2014 v 18:58 | Habilis
Ekonomická řešení nástrojového vybavení dřevozpracujících provozů Mezi základní nákladové položky každého dřevozpracujícího podniku od malých až po velké provozy patří zejména nákup a servis dřevoobráběcích nástrojů. Konkrétně u problematiky nástrojového vybavení dílny je dáno několik pravidel, která nám pomáhají tyto náklady snižovat a podstatně tak zvyšovat zisky na jednotlivých výrobních zakázkách a sériích. Důležitý je již prvotní nákup nástroje vzhledem k požadavkům na aplikaci. Pravidlo číslo jedna je jednoduché a zní : profesionální nástroje od profesionálů. Jinak řečeno, důležité je nejen pořídit kvalitní nástroj prověřené značky, ale také samotný dodavatel a jeho schopnost poradit při výběru vhodného nástroje hraje svou roli.Pravidlo číslo dva zní následovně : včasný, pravidelný a odborný servis nástroje podstatně prodlužuje jeho životnost. Další možností jak snížit náklady na koupi nových nástrojů je pořízení multifunkčního či stavitelného nástroje, který je schopen nahradit více nástrojů najednou. Tato výhoda s projeví i v možnosti širšího spektra zakázek pro Vás bez nutnosti dalších investic do nástrojů. My jsme pro Vás vybrali několik takových příkladů užitečných nástrojů.
Stavitelná úhlová fréza popis : fréza je běžně dodává v žiletkovém provedení jako stopkový nástroj v průměrech 80 a 100mm a jako nástrčná fréza -pro spodní frézky v průměrech 120 až 165mm s pracovní výškou 40 a 50mm - možnost nastavení úhlů - 90 / +75°. Komfortní a přesné nastavení obou řezných částí zároveň je zabezpečeno centrální maticí. Frézu lze použít pro srážení hran dílců ze spodní i horní plochy pod libovolným úhlem, dále lze frézu použít pro frézování polodrážek.
Stavitelná drážkovací frézapopis : nástroj je dodáván jak v pájeném tak žiletkovém provedení. Průměr nástroje 125 - 200mm, výška ( šířka drážky ) je stavitelná od 4 do 59mm. Fréza je standardně osazena předřezávači. Fréza je stavitelná pomocí distančních kroužků o síle min. 0,1mm, tj. libovolná šířka drážky odstupňovaná po jedné desetině milimetru.
Sady žiletkových stopkových fréz - stopkové frézy s profilovací zónoupopis : výhoda tohoto nástroje spočívá ve využití jednoho nosiče pro umístění více profilů. Tyto stopkové frézy jsou dodávány jak v sadách se základními noži např. úhel 45°, R2, 3 , 5, … Nebo s profilovatelnými blankety o síle 2mm do kterých jsou následně vybrušovány profily dle požadavku zákazníka.
Slovníky VARIOpopis : žiletkové sukovníky s možností výměny hlavice a upínací stopky - změna rozměru pouze pomocí výměny žiletky. Pro kompletní rozměrovou řadu stačí zakoupit pouze tři hlavice : VARIO 01 - otvor 15-22mm, VARIO 02 - otvor 23-30mm a VARIO 03 pro otvory 32-40mm. Upínací stopky jsou dodávány v průměru 8 - 13mm ( včetně 10mm s ploškou pro kolíkovačky ) a v délce 60 - 140mm.
Stavitelná fréza na spárovkuPopis : principem tohoto nástroje jsou dva překrývající se segmenty, které v závislosti na vzájemné poloze, určují šířku profilované zóny při výrobě spárovky. Tyto frézy jsou dodávány v širokém spektru rozměrů, především pro spodní frézky, ale také pro CNC obráběcí centra při výrobě obloukových oken.Naprostá většina těchto položek je vyráběna v žiletkovém provedení , což jen potvrzuje trend, nahrazování pájených nástrojů žiletkovými. Mezi ekonomická řešení patří bezesporu celá skupina žiletkových nástrojů. Jako hlavní přednosti lze uvést např. stálou geometrii ostří, možnost výměny břitu dle požadavku na obráběný materiál a v neposlední řadě rychlou výměnu otupeného nebo jinak poškozeného ostří bez nákladů na renovaci pájeného břitu a s ní spojených prostojů. Spolu s probíhající světovou krizí přichází na trh také snaha dodavatelů dřevoobráběcích nástrojů o podporu prodeje a tak v nynější době můžeme narazit na několik zajímavých možností jak financovat nákup nástrojového vybavení. Například společnost HabilisTools nabízí speciální financování nástrojů pro středně velké a velkosériové provozy. Tatáž společnost dále nabízí také možnost koupě nástrojů protiúčtem, kdy je každý nový jednotlivý nástroj při vrácení starého dotován určitou finanční částkou. Více informací najdete na www.habilistools.cz.
Zpracovali : Jiří Eichler, Ing Aleš Dvořáček - Habilis Tools

Žiletkové nástroje

25. ledna 2014 v 20:27 | Habilis spol. s r.o.
Žiletkové nástroje

V posledních letech dochází ke stéle masivnějšímu rozšíření nástrojů s výměnnými SK ( HM-tvrdokovovými ) žiletkami případně SK blankety. To je zapříčiněno nejenom jejich lepšími užitnými vlastnostmi, ale postupem času i stále menším rozdílem v cenové hladině jednotlivých srovnatelných nástrojů. Dokonce u "na zakázku" vyráběných položek je v mnohých případech cena žiletkové verze nižší než verze pájené. K rozmachu žiletkových nástrojů bezesporu přispívá i ta skutečnost že ceny univerzálních žiletek v poslední době klesly až o polovinu.
Tvrdokovová SK žiletka - je univerzální nůž, který je katalogovou položkou výrobců žiletek. V naprosté většině případů jde o pravidelný tvar, který se už dále obvykle neupravuje. Rozměry jsou nejčastěji délka x 12 x 1,5, délka x 9 x 1,5, 14x14x2(1,2), případně radisové nožíky.
Blanket je tvrdokovový nůž síly 2mm (u některých výrobců i 3mm) s vybroušeným profilem ať už katalogovým nebo zakázkovým. Vyrábí se v rozměrech běžně od 15x15mm do 80x40mm
Mezi hlavní výhody a přednosti žiletkových nástrojů patří:
 • Stálá geometrie ostří. Odpadá transformace řezných úhlů postupným broušením pájené SK destičky.
 • Nulové riziko změny geometrie díky neodbornému broušení.
 • Stálá geometrie nástroje. Při výměně žiletek jsou zachovány přesné rozměry což je důležité například při čepování nebo u okeních případně jiných sestav nástrojů.
 • Možnost volby materiálu břitu (žiletky) dle obráběného materiálu. Pryč je doba kdy v sortimentu standardních rozměrů žiletek vystačili prodejci s pouze univerzální jakostí karbidu. Tvrdokovové žiletky se dodávají v širokém spektru od speciálních na měkké dřevo přes univerzální až extra tvrdé na opracování tvrdé MDF (HDF).
 • Rychlou výměnu otupeného nebo jinak poškozeného ostří. Což v mnohých případech může vést k výrazným úsporám, kdy není nutno vlastnit dva nástroje ale pouze jeden (pro zachování kontinuální výroby).
  Dodávaná materiálová provedení SK tvrdokovových žiletek.
  V kompletním spektru jakostí se dodávají nejpoužívanější rozměry.
  HE40 Speciální typ karbidu určený pro frézování měkkého dřeva. Speciální struktura umožňuje broušení velmi ostrých úhlů břitu a zapříčiňuje vynikající řezné vlastnosti srovnatelné s dokonale nabroušeným vysoce jakostním HSS.
  HE40 leštěné Povrch oproti HE40 zušlechtěn velmi jemným broušením pro optimální kvalitu obrobeného povrchu
  MG18 Použití především pro frézování tvrdého dřeva. Struktura je optimalizována i pro broušení ostrých úhlů břitu.
  MG18 leštěné Povrch oproti MG18 zušlechtěn velmi jemným broušením pro optimální kvalitu obrobeného povrchu
  HC35-HC20 Pro univerzální použití na výrobu rádiusových nožíků a některých tipů čtyřstraně broušených předřezů. S rostoucím číslem v označení roste houževnatost a klesá tvrdost.
  HC05 Použití především jako univerzální na obrábění rostlého dřeva a aglomerovaných materiálů. Standardní jakost karbidu zaručuje dobrou kvalitu za nízkou cenu.
  KCR08 Univerzální pro všeobecné použití, díky příměsi chromu, submikronové zrnitosti, vysoké tvrdosti a houževnatosti je vhodný pro většinu aplikací od frézování měkkého dřeva přes překližky (PDP) až po frézování tvrdých materiálů jako jsou MDF a DTD. Oproti HC05 delší životnost a lepší řezné vlastnosti.
  MG06 Submikronová zrnitost a vyšší tvrdost předurčují tento tip karbidu pro obrábění překližek a aglomerovaných materiálů bez povrchové úpravy (laminátu) - DTD + PDP.
  SMG02 Ultra jemná zrnitost a vysoká tvrdost zaručuje dlouhou životnost při obrábění aglomerovaných materiálů jako je DTD, MDF, HDF a to i povrchově upravených (LDTD). 2x delší životnost oproti MG06.
  UMG04 Ultratvrdý tip karbidu s nejjemnější zrnitostí je určen zejména pro opracování tvrdých aglomerovaných materiálů jako je LDTD, HDF. Jde o variantu, která ekonomikou svého provozu může nahradit DIA (PCD) nástroje. Cca 3x delší životnost oproti SMG02.


  Vypracoval : Ing. Aleš Dvořáček, Habilis Tools - poradenství a technická pomoc zákazníkům