Ekonomická řešení nástrojového vybavení dřevozpracujících provozů

26. ledna 2014 v 18:58 | Habilis
Ekonomická řešení nástrojového vybavení dřevozpracujících provozů Mezi základní nákladové položky každého dřevozpracujícího podniku od malých až po velké provozy patří zejména nákup a servis dřevoobráběcích nástrojů. Konkrétně u problematiky nástrojového vybavení dílny je dáno několik pravidel, která nám pomáhají tyto náklady snižovat a podstatně tak zvyšovat zisky na jednotlivých výrobních zakázkách a sériích. Důležitý je již prvotní nákup nástroje vzhledem k požadavkům na aplikaci. Pravidlo číslo jedna je jednoduché a zní : profesionální nástroje od profesionálů. Jinak řečeno, důležité je nejen pořídit kvalitní nástroj prověřené značky, ale také samotný dodavatel a jeho schopnost poradit při výběru vhodného nástroje hraje svou roli.Pravidlo číslo dva zní následovně : včasný, pravidelný a odborný servis nástroje podstatně prodlužuje jeho životnost. Další možností jak snížit náklady na koupi nových nástrojů je pořízení multifunkčního či stavitelného nástroje, který je schopen nahradit více nástrojů najednou. Tato výhoda s projeví i v možnosti širšího spektra zakázek pro Vás bez nutnosti dalších investic do nástrojů. My jsme pro Vás vybrali několik takových příkladů užitečných nástrojů.
Stavitelná úhlová fréza popis : fréza je běžně dodává v žiletkovém provedení jako stopkový nástroj v průměrech 80 a 100mm a jako nástrčná fréza -pro spodní frézky v průměrech 120 až 165mm s pracovní výškou 40 a 50mm - možnost nastavení úhlů - 90 / +75°. Komfortní a přesné nastavení obou řezných částí zároveň je zabezpečeno centrální maticí. Frézu lze použít pro srážení hran dílců ze spodní i horní plochy pod libovolným úhlem, dále lze frézu použít pro frézování polodrážek.
Stavitelná drážkovací frézapopis : nástroj je dodáván jak v pájeném tak žiletkovém provedení. Průměr nástroje 125 - 200mm, výška ( šířka drážky ) je stavitelná od 4 do 59mm. Fréza je standardně osazena předřezávači. Fréza je stavitelná pomocí distančních kroužků o síle min. 0,1mm, tj. libovolná šířka drážky odstupňovaná po jedné desetině milimetru.
Sady žiletkových stopkových fréz - stopkové frézy s profilovací zónoupopis : výhoda tohoto nástroje spočívá ve využití jednoho nosiče pro umístění více profilů. Tyto stopkové frézy jsou dodávány jak v sadách se základními noži např. úhel 45°, R2, 3 , 5, … Nebo s profilovatelnými blankety o síle 2mm do kterých jsou následně vybrušovány profily dle požadavku zákazníka.
Slovníky VARIOpopis : žiletkové sukovníky s možností výměny hlavice a upínací stopky - změna rozměru pouze pomocí výměny žiletky. Pro kompletní rozměrovou řadu stačí zakoupit pouze tři hlavice : VARIO 01 - otvor 15-22mm, VARIO 02 - otvor 23-30mm a VARIO 03 pro otvory 32-40mm. Upínací stopky jsou dodávány v průměru 8 - 13mm ( včetně 10mm s ploškou pro kolíkovačky ) a v délce 60 - 140mm.
Stavitelná fréza na spárovkuPopis : principem tohoto nástroje jsou dva překrývající se segmenty, které v závislosti na vzájemné poloze, určují šířku profilované zóny při výrobě spárovky. Tyto frézy jsou dodávány v širokém spektru rozměrů, především pro spodní frézky, ale také pro CNC obráběcí centra při výrobě obloukových oken.Naprostá většina těchto položek je vyráběna v žiletkovém provedení , což jen potvrzuje trend, nahrazování pájených nástrojů žiletkovými. Mezi ekonomická řešení patří bezesporu celá skupina žiletkových nástrojů. Jako hlavní přednosti lze uvést např. stálou geometrii ostří, možnost výměny břitu dle požadavku na obráběný materiál a v neposlední řadě rychlou výměnu otupeného nebo jinak poškozeného ostří bez nákladů na renovaci pájeného břitu a s ní spojených prostojů. Spolu s probíhající světovou krizí přichází na trh také snaha dodavatelů dřevoobráběcích nástrojů o podporu prodeje a tak v nynější době můžeme narazit na několik zajímavých možností jak financovat nákup nástrojového vybavení. Například společnost HabilisTools nabízí speciální financování nástrojů pro středně velké a velkosériové provozy. Tatáž společnost dále nabízí také možnost koupě nástrojů protiúčtem, kdy je každý nový jednotlivý nástroj při vrácení starého dotován určitou finanční částkou. Více informací najdete na www.habilistools.cz.
Zpracovali : Jiří Eichler, Ing Aleš Dvořáček - Habilis Tools
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama